FRANCISZKAŃSKA 27 (kolektyw Praga, komisja przewarstwowień)
Dawid Sierakowiak
II A, JA/ONI
18 października 1941 r.: „Będzie chyba teraz coraz trudniej o pracę, bo codziennie przychodzą regularnie partie z Niemiec. Są już Żydzi z Wiednia i Pragi. Teraz mają przybyć z Luksemburga, Berlina i z wielu innych miast. „Bajki” [Franciszkańska 31] nam nie zabrali, bo uchodźców wpakowano do gmachu szkolnego na Franciszkańskiej 27, w byłym klasztorze Mariawitów.” (s. 212)
20 października 1941 r.: „Byliśmy dziś u Czechów [Franciszkańska 27], są wśród nich fajni chłopcy. Luksemburczycy też. Mówi się z nimi wspaniale. Prawie wszyscy znają doskonale niemiecki. Dotychczas mieli cudownie. Dziwią się tutejszemu brudowi i obawiają się chorób. Dziś przyjechała nowa partia z Wiednia czy Berlina. Prawie wszyscy to syjoniści (przynajmniej na zewnątrz), ale wszędzie „rot”. Już szukają. pracy. Są inteligentni, czyści, sympatyczni i otwarci. Doprawdy, przyjemnie wśród nich przebywać.” (s. 213)
III A, ONI
21 kwietnia 1942 r.: „Tymczasem na mieście zabrakło dziś ludzi do badania z wyznaczonego planem okręgu. Złapano więc partię dzieci przybyłych do Wydziału Szkolnego [tj. do komisji przewarstwowień, Franciszkańska 27 – A.S.] po ankiety i zaprowadzono ich do „stemplowania”.” (s. 235)
Bibliografia
Dawid Sierakowiak, Dziennik, oprac. A. Sitarek, E. Wiatr, Warszawa: Żydowski Instytut Historyczny, 2016.