RAKOWIECKA (poza gettem)
Leokadia Schmidt
JA, VI A
„Z końcem czerwca starszy Michalski przyszedł do nas z nowiną. W knajpie przy Rakowieckiej, na Mokotowie, natknął się na dwóch braci nazwiskiem Domb. Twierdzili, że nadarza się wspaniała okazja dla ukrywających się Żydów. Za opłatą (sumy nie wymienili) mogą wyjechać za granicę. Ochotnicy na wyjazd zbierają się w Hotelu Polskim przy ulicy Długiej. Byliśmy już tak zmęczeni i wyczerpani strachem, przeprowadzkami i niepewnością, co nam przyniesie najbliższa godzina, że zdawało nam się, iż zabłysła dla nas iskierka nadziei.” (s. 246)
Emanuel Ringelblum
ONI, I
„W Rosz ha-Szana wzięto do robót na Rakowieckiej wielu starszych siwych Żydów.” (s. 139)
Adina Blady-Szwajger
JA/ONI, VI A
„Więc były sprawy sprzętu lekarskiego, opatrunków, które trzeba było wysyłać do lasu. To było proste. Z wyjątkiem tego jednego wypadku, kiedy dziewczyna w lesie zaszła w ciążę. To było gdzieś w styczniu 1944 r. Trzeba było pojechać na miejsce i zrobić zabieg. A przedtem jeszcze zdobyć zestaw narzędzi. Narzędzia zdobyłam, ale zabiegu nie mogłam się podjąć. Byłam przecież tylko początkującym pediatrą. Miałam w Warszawie kolegę ze studiów dwa lata starszego. Powiedział, że umie. Pojechał, wykonał zabieg. Okazało się po paru tygodniach, że ciąża rozwija się normalnie. Mąż tej dziewczyny zginął w walce, więc sprowadziło się ją do Warszawy. Ukryta w małym domku kolejarza? tramwajarza? gdzieś na Rakowieckiej dotrwała tam do powstania Urodziła zdrowego chłopca w prowizorycznej izbie porodowej w piwnicy na Hożej i z kilkudniowym niemowlęciem wyszła z Warszawy. Przeżyli.” (s. 239)
ADRESY:
– Rakowiecka 4 (koszary SS), – Rakowiecka – SGGW, – Rakowiecka 37 (Areszt Śledczy Warszawa Mokotów)
TRASY:
Bibliografia
– Leokadia Schmidt, Cudem przeżyliśmy czas zagłady, przedmowa i objaśnienia Władysław Bartoszewski, Wydawnictwo Literackie, Kraków-Wrocław 1983.
– Emanuel Ringelblum, Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy. t. 29: Pisma Emanuela Ringelbluma z getta, oprac. J. Nalewajko-Kulikov, Warszawa 2018.
– Adina Blady-Szwajger, I więcej nic nie pamiętam, Warszawa 2010.