Ignacy Rzecki często uchodzi za naiwnego i dobrotliwego staruszka. Jak się zdaje, w rzeczywistości jest to jedna z najbardziej złożonych i niejednoznacznych postaci „Lalki”.
Warszawę oglądamy w Lalce oczami jej bohaterów – zatem przestrzeń zawsze jest nacechowana emocjonalnie, wpisana w sferę ich wyborów i rozterek, a także znaków biografii.
Jak widać na mapie spacery Stanisława Wokulskiego obejmują jedynie niewielki wycinek miasta.
Widoczne jest, że – choć przemieszcza się on po Trakcie Królewskim – nigdy nie dociera na Stare Miasto, dzielnicę bardzo bliską mu przed rokiem 1863 (o znaczeniu Starego Miasta dla powstania styczniowego i jego mitologii można przeczytać po kliknięciu na ikonę Starego Miasta). Bohater Lalki nie chce pamiętać o związanych z powstaniem wydarzeniach, ani o konsekwencjach, jakie poniósł za zaangażowanie w ruch spiskowy. Wokulski podąża raczej w przeciwną stronę Traktu Królewskiego, w stronę dzielnic bogatszych i nowszych ku południowej stronie miasta, ku Alejom Ujazdowskim i Łazienkom (ten park woli od Ogrodu Saskiego).
Aby obejrzeć mapę spacerów Wokulskiego, kliknij mapę
Podczas jednego ze spacerów skręca z Krakowskiego Przedmieścia w ulicę Karową, którą dochodzi do inną dzielnicy, która także, podobnie jak Stare Miasto, związana była z powstaniem styczniowym (tu mieściła się siedziba Rządu Tymczasowego i ukrywał się ostatni dyktator powstania Romuald Traugutt), a podczas trwania akcji Lalki stała się miejscem o złej reputacji. Mowa o Powiślu (przedstawionym na naszej ikonce). To, co widzi Wokulski, jest pokazanym w mikroskali rozkładem i martwotą, które zdają się cechować życie polskiego społeczeństwa pod zaborami. Góra Gnojna, sterty desek pochodzących z rozbiórki, ujęcie wody wprost przy śmietnisku i ujściu kanalizacji, Wisła, która zdaje się nie poruszać, a trwać bez ruchu – wszystko to znaki śmierci panującej nie tylko na Powiślu, ale w całej Warszawie Wokulskiego.
Niezupełnie pod drodze jest Wokulskiemu także z nowymi tendencjami rozwoju Warszawy. Nie interesuje go oficjalne centrum miasta, czyli Plac Teatralny z ratuszem, ani tez nowopowstające w czasie akcji Lalki centrum handlowe w okolicach ulicy Marszałkowskiej.
Koncentruje się on na Krakowskim Przedmieściu, co po części wynika też z prawdopodobieństwa fabularnego – Wokulski ma sklep i mieszkanie na tej ulicy, zaś Izabela Łęcka, o której rękę bohater zabiega, mieszka wraz z ojcem między placem Trzech Krzyży a ulicą Wilczą. Z kolei należąca do nich kamienica, którą Wokulski wykupił, znajduje się zapewne na Kruczej, między Wilczą i Hożą.