Przykład analizy sieciowej z wykorzystaniem Gephi
Dane sieciowe przygotowane w poprzednim punkcie, lub pozyskane z innych źródeł, można łatwo wizualizować i analizować w bezpłatnym programie Gephi. W tym podrozdziale dokonujemy krótkiej prezentacji zagadnienia, by pokazać łatwość obsługi i potencjał analityczny tego narzędzia, odsyłając zainteresowanych czytelników do bardziej szczegółowych opracowań.
Dane do programu można załadować w postaci tabelarycznej z pliku CSV lub XLS. Po obliczeniu podstawowych wartości węzłów (w tym wypadku – rang zależnych od liczby połączeń) możemy zwizualizować połączenia i zobaczyć, że D i B są kluczowymi elementami sieci, z którymi łączy się większość pozostałych elementów, w tym E. Możemy też skupić się w analizie tylko na relacjach wychodzących lub przychodzących.
Na poniższym grafie (il. 10) widzimy sieć stworzoną na podstawie listy węzłów z tab.1 i relacji między nimi z tab. 2. Kolor węzła oznacza płeć, zaś jego rozmiar –– rangę połączeń przychodzących (in-degree) danego węzła, czyli w tym wypadku liczbę cytowań danej osoby. Już na podstawie inspekcji wizualnej można stwierdzić, iż kluczowym punktem odniesienia w tej sieci jest Dawidowski, którego najczęściej cytuje Bogdanowski (rozmiar krawędzi), zaś Adamska jest najrzadziej cytowaną autorką.
Te wstępne obserwacje można pogłębiać na podstawie statystyk sieci, odmiennych algorytmów wizualizacyjnych, grupowania czy filtrowania węzłów i krawędzi pod wybranym kątem. Zagadnienia wykraczają poza ten wstępny ogląd, ale dobrym wprowadzeniem do problematyki analizy relacji sieciowych jest rozdział Grahama, Milligana i Weingerta 2016 i seria wpisów blogowych Weingarta (2011). Dobre wykazy podręczne terminów znajdują się u Duringa (2015), a Grandjean i Jacomy (2019) piszą, jak analizować duże sieci.