Testowanie a inne formy angażowania potencjalnych odbiorców
Jak już wspomniano, współtworzenie jest metodologią szerszą niż samo testowanie, ponieważ może ono obejmować zupełnie wczesny etap projektu, taki jak ustalanie podstawowych funkcji względem końcowego wyniku w trybie burzy mózgów czy rozmowy o potrzebach i wyzwaniach badawczych w danym obszarze komunikacji naukowej. Może również zakładać włączenie użytkowników do rady zatwierdzającej kolejne kroki w rozwoju narzędzia czy nawet do zespołu twórców. Na etapach post-projektowych[1] zależne jest to w dużej mierze od strategii utrzymania i rozwoju (sustainability) po zakończeniu projektu.
Mimo innych ścieżek angażowania przyszłych korzystających z efektów humanistyczno-cyfrowych prac, testowanie jest szczególnym etapem pozwalającymi na aktywności na „żywym organizmie” projektowym, pozwalającym na najwyższy stopień konkretyzacji oczekiwań przyszłych odbiorców. Niewątpliwie ciężko jest umieścić je w harmonogramie prac, ponieważ przedział czasowy na poprawki po zakończeniu prac programistycznych jest zazwyczaj krótki i intensywny. Dodatkowe włączenie osób spoza projektu może być niekiedy na granicy wykonalności w trybie finansowania grantowego. Niemniej, analiza przeprowadzonych testów w większych projektów może tutaj okazać się pomocna i pozwoli osobom na stanowiskach koordynujących i kierowniczych na podjęcie decyzji.
Przypisy
- Inną, nie opisywaną tutaj szerzej formą włączania użytkowników w prace projektowe jest crowdsourcing, czyli „społeczne oddelegowanie prac”. Polega ono na rekrutacji wolontariuszy spoza kręgów akademickich, którzy po przeszkoleniu pod czujnym okiem zawodowców wprowadzają i wzbogacają cyfrowy projekt danymi. Może on zostać naturalnie zastosowany po „zakończeniu” głównych zadań, gdyż często zasoby można wzbogacać o kolejne wpisy. Cyfrowym narzędziem wspierającym crowdsourcing jest From The Page – dzięki któremu chętni mogą transkrybować historyczne dokumenty, posiada również funkcje recenzowania transkrypcji (dla osób nadzorujących pracę), obsługę komunikacji z wolontariuszami czy eksport wyników prac do wielu formatów.