Powiązanie treści (linki i hiperlinki) w naukowych kolekcjach cyfrowych
Linki i hiperlinki są jednymi z najbardziej popularnych i najbardziej oswojonych mechanizmów narracyjnych w przestrzeni cyfrowej. Odgrywają one niebagatelną rolę w nawigowaniu pomiędzy treściami ulokowanymi w różnych miejscach: w kolekcjach cyfrowych są zaś przede wszystkim formami tworzenia relacji pomiędzy treściami. Oczywiście operują one na różnych poziomach połączeń – od najbardziej wewnętrznych, czyli w obrębie jednej kolekcji, poprzez takie, które odsyłają do różnych kolekcji na tej samej platformie, łączących dwie platformy tworzone przez ten sam zespół (np. odwołujące się do platformy naukowych edycji cyfrowych TEI PANORAMA), przywołujących inne platformy IBL-u, jak np. Biuletyn Polonistyczny, wreszcie linkujące zewnętrzne zasoby z sieci.
Ich funkcja w ramach platformy NPLP.PL bywa różna. I tak w Sienkiewiczu ponowoczesnym umożliwiają grupowanie fragmentów w kategorie, ale także odsyłają czytelnika do innego fragmentu. W Atlasie Literatury Zagłady dzięki linkowaniu możliwe staje się połączenie różnych poziomów kolekcji: osób, miejsc i wydarzeń w większe całości.
Ciekawym przykładem wykorzystania mechanizmu linkowania jest kolekcja Konstelacje modernizmu[1]. Jej trzonem jest artykuł Włodzimierza Boleckiego Modernizm w literaturze polskiej XX wieku: rekonesans. Różni badacze i badaczki dopisali do konkretnych miejsc w artykule swoje glossy. Możliwość zagnieżdżania linków nie tylko w tekście, ale również w wizualiach umożliwiły odesłanie do konkretnego fragmentu przy jednoczesnym informowaniu czytelnika, kto jest autorem glossy. Oczywiście linkowanie jest tu zwrotne, a więc od glossy można przejść do miejsca komentowania i odwrotnie.
Specyficznym rodzajem linkowania są również hotspoty będące podstawą narracji w Atlasie polskiego romantyzmu. Nie mniejszą rolę odgrywają one w Prus Plusie czy Korzeniach Janusza Korczaka. Dzięki nim możliwe stają się prezentacje na mapach określonych treści.
Przypisy
- Kolekcja powstała we współpracy z Pracownią Poetyki Historycznej IBL PAN i jest dedykowana prof. Włodzimierzowi Boleckiemu z okazji 70. urodzin.